TANAP Projesi’nde 2 milyon ton boru kullanılacak

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı ( TANAP ) Projesi ile alakalı bilgi veren Enerji ve Tabii Kay­naklar Bakanı Taner Yıldız; “2017-2018 yılına kadar bin 800 kilometrelik bir alanda yaklaşık 2 milyon ton civarında boru kullanılacak, bunun ihale sürecini takip edeceğiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TANAP Projesi ile ilgili olarak , “2017-2018 yılına ka­dar burada bin 800 kilometrelik bir alanda yaklaşık 2 milyon ton civarında bir boru kullanılacak. Bunun da ihale sürecini takip ede­ceğiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rekabet Kurumu’nda düzenlenen ‘Enerji Diplomasisi ve Bağımlılığı’ konulu konfe­ransa katıldı. Yıldız, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2012 yılında kurulu gücünü yüzde 8’ler civarında artırdığını belirterek, bunun çok önemli bir rakam olduğunu söyledi. Yaklaşık 10 yıl içerisindeki enerji tüketiminin ve ona bağlı olarak üretimini iki katına çıkarmış olmanın, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir bu kadar daha büyüme zorunluluğunu ortaya koyduğunu anlatan Yıldız, “Büyüyen Türki­ye’nin küçülen enerji sektörü olmaz. Onu mutlaka takip edecek, hatta arz güvenliği itibarıyla daha da hızlı büyümesini sağlayacak bir enerji sektörü oluşturmamız gerekiyor” dedi.

2018 ENERJİ GÜVENLİĞİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin arz güvenliği ile alakalı herhangi bir problemi olmadığına dikkati çeken Bakan Yıldız, uluslararası yatırımlara devam edileceğini ve alınan kararların arz farkıyla beraber realize edilen yatırımlar olduğunu söyledi. 2018 yılı enerji güvenliği ile alakalı çalışmaya devam ettiklerini bildiren Yıldız, Türkiye’nin güçlenen

yapısıyla beraber geliştirdiği enerji politikasının aslında yalnızca kendisiyle alakalı değil bölgeyle de alakalı bir hale geldiğini dile getirdi. Yıldız, “Gelişen Türkiye’nin bir ülkeyle yapacağı projeleri geliştirirken diğer ülkelere mani olmayacak şekilde kabiliyetlerini artırdığını gördük” şeklinde konuştu.

“YERLİ BORU KULLANILACAK”

Azerbaycan ve Ortadoğu gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşı­yacak olan TANAP Projesi ‘ne ilişkin olarak Yıldız, “TANAP Anlaş­ması gerek Azerbaycan Meclisi gerekse TBMM tarafından onaylanmıştı. Cumhurbaşkanımızın onayından sonra Resmi Gazete’de yayınlandı. Mevzuat ve prosedür kısmını tamamlamış bulunuyo­ruz. Hükümetler arası anlaşmaların önemli bir onay kısmıydı bu. Uluslararası Anlaşma niteliğinde 3 Ocak’ta TBMM’de görüşülmüş­tü. Bundan sonra artık proje firmasıyla beraber uygulamalarını hep beraber takip edeceğimiz ve güzergahın belirleneceği bir çalışma-ya giriyoruz. Türkiye buradaki hissedarlarını kardeş ülke Azerbaycan’la beraber değerlendirecek ve yapılacak yatırımlarda özellikle yerli boruların kullanılmasıyla alakalı bir ön prensip anlaşmamız vardır” cevabını verdi. Üreticilerle bir araya geldiklerini ve istihdam ayaklarıyla alakalı konuların konuşulduğunu belirten Yıldız, “2017-2018 yılına kadar burada bin 800 kilometrelik bir alanda yaklaşık 2 milyon ton civarında bir boru kullanılacak. Bunun da ihale sürecini takip edeceğiz” dedi.

TANAP ‘TA ÇALIŞMALAR BU YIL BAŞLAYACAK 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ile Türkiye’nin ortak boru hattı projesi Trans Anadolu (TANAP) Projesi’nde bu yıl inşaata başlanabileceğini söyledi. Orta Avrupa seyahatinin son durağı olan Slovakya’da dün Başbakan Robert Fico ile birlikte dü­zenlediği basın toplantısında AB’nin NABUCCO projesine gerekli desteği vermediğinden yakınan Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Yeni bir adım daha attık. Bu da TANAP projesidir. Azerbaycan’la birlikte attığımız bu adım parlamentolarımızdan geçmiştir. Öyle zannediyorum ki bu yıl içinde dozerler çalışmaya başlayacaktır. Bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla alakalı güvenlik noktasındaki Slovakya ile müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz. Nükleer enerji araştırma noktasında müşterek çalışmaya olumlu bakıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir