İçme suyu şebekeleri gözden geçirilmeli

İçme suyu şebekeleri gözden geçirilmeli

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de modern sulama sisteminin kurulması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de yılda 40 milyar metreküp su tüketiliyor, su tüketiminde 30 milyar metreküp su tarımda kullanılıyor” dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de modern sulama sisteminin kurulması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de yılda 40 milyar metreküp su tüketiliyor, su tüketiminde 30 milyar metreküp su tarımda kullanılıyor” dedi.

 ”5. Dünya Su Forumu”na hazırlık kapsamında Devlet Su İşleri 5. Bölge Müdürlüğü tarafından DSİ Genel Müdürlüğü’nde “Kuraklık ve Su Yönetimi” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, bölge müdürleri ve bakanlık bürokratları katıldı. Bakan Eroğlu, su kaynaklarının korunması için su havza adımı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, merkezi atık suyu projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Türkiye’de pek çok şehirlerde şebeke kayıplarının olduğuna dikkat çeken Bakan Eroğlu, “İçme suyu şebekelerinin yenilenmesi için büyükşehir belediyelerine yardımcı olacağız. İçme suyu şebekeleri ev bağlantılarını yenilemesi gerek. Alt yapı haritaları hazırlanarak çalışmalara başlamak gerekiyor” diye konuştu. Türkiye’deki yağışlarla ilgili bilgi veren Eroğlu, geçen yıl 1 Ekim-30 Nisan arasında en çok Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde yağış olduğunu ifade ederek, “Geçen sene Marmara Bölgesi’nde yüzde 45, İç Anadolu Bölgesi’nde yüzde 15 ve Ege Bölgesi’nde yüzde 60 yağış artışı var. Güneydoğu Bölgesi’nde yağış düşüşü var. Barajlarda azalma olduğu için suyu idareli kullanmamız gerekiyor. Özellikle Güneydoğu Bölgesi’nde tedbir almak gerekiyor” şeklinde konuştu.

“SUYU TASARRUFLU KULLANMAMIZ GEREKİYOR”

 Türkiye’de Büyükşehirler arasında su durumunun gayet iyi olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: “ İstanbul’da 13 Mayıs itibariyle 365 milyon metreküp suyumuz var. Ankara’da 185 milyon metreküp suyumuz var. Bu sene Ankara için su problemi olmayacak. İstanbul’da da su sıkıntısı kesinlikle olmayacak. Bursa’da geçen sene su sıkıntısı vardı. Bu sene Nilüfer Barajı bitince yüzde 98 nispetinde barajlar dolu. Suyu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Türkiye su zengini bir ülke değil. Suyu tek elden akıllı yönetmemiz gerek. Türkiye’de yağışlara bakılırsa yağışın olduğu zaman suyu biriktirmek, olmadığı zaman
suyu vermemiz gerekiyor.” Bakan Eroğlu, 5. Dünya Su Forumu’nun Türkiye’de yapılmasından dolayı Türkiye’yi Dünya’ya tanıtacaklarına dikkat çekti. 15 ülkeden 20 bin kişinin İstanbul’a geleceğini söyleyen Bakan Eroğlu, Bakanlık olarak su forumuna hazırlandıklarını söyledi. Küresel ısınmanın Türkiye’de en çok tarımı etkileyeceğini dile getiren Eroğlu, bazı kişilerin felaket senaryoları sunduğunu belirterek, bazı şeyleri herkesin bilmemesi gerektiğini vurguladı. ‘Atatürk Barajı’nda bir elektrik sıkıntısı olabilir mi’? şeklindeki sorusu üzerine Bakan Eroğlu, normal üretimin yapıldığını belirterek, “Güneydoğu’da sulama şebekelerinin tamamı yapılamadı. Hükümetimiz GAP ile ilgili ciddi bir karar aldı. Sulamayla ilgili muhteşem bir seferberlik ilan edildi. 2.4 milyar YTL destek vereceğiz. DSİ olarak bu projeyi tamamlayacağız. Hızla şebekeleri tamamlayacağız. Modern kapalı sulama sistemlerini gerçekleştireceğiz” dedi.