Göteborg İskandinavya’nın dördüncü büyük liman şehri

Göteborg1İsveç’in en büyük ikinci şehri olan Göteborg , İskandinavya’nın ise en büyük dördüncü şehridir.

Göteborg, İsveç’in Kuzey Denizi’ne bakan yakasında Kattegat Körfezi’nde bulunmakta. İskandinavya’nın en büyük liman şehri olmasından dolayı İsveç ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kent, konumu nedeniyle jeopolitik öneme sahiptir. İskandinavya’nın en büyük limanına sahip olması, kenti ticaret hacmini de büyütmüştür. Göteborg’da ayrıca çok sayıda yüksek teknoloji ve yazılım şirketleri de bulunmaktadır. Bu durum da, kentin yıllardır yabancı ülkelerden göç almasına neden olmuştur. Göteborg , yıllardır bir ticaret merkezi olduğundan, kültür ve sanat anlamında da bir hayli gelişmiştir. Şehirde 18 tiyatro ve 25 müze bulunmaktadır. Öğrenci nüfusunun da etkisi ile gece hayatı oldukça yoğun bir kenttir. Göteborg’da bulunan Lisaberg parkı İskandinavya’nın en büyük eğlence parkı olup, 145 dönüm arazi üzerine kurulmuştur.

İSKANDİNAVYA’NIN DÖRDÜNCÜ BÜYÜK ŞEHRİ

Göteborg şehir merkezinin 485.000, metropolitan bölgesinin ise yaklaşık 820. Göteborg (Gothenburg), İsveç’in ikinci ve İskandinavya’nın dördüncü büyük şehridir. Göteborg şehir merkezinin 485.000, metropolitan bölgesinin ise yaklaşık 820.000 nüfusa sahip olduğu tahmin edilmektedir. Stockholm’den sonra İsveç’in ikinci büyük şehridir. Göteborg 60.000 üniversite öğrencisiyle İskandinavya’nın en çok öğrenci barındıran şehridir. Orta Çağ’da bugünkü Göteborg’un 40 km. kuzeyinde olan Lödöse şehri büyük bir ticaret merkeziydi. Norveçlilerin kıyıya yakın bir kale yapmaları üzerine şehir jeo-stratejik pozisyonu göz önünde bulundurularak güneye, deniz kıyısına taşınmıştır. Ancak şehrin taşınması bölgedeki karışıklığı sonlandıramamış ve birkaç başarısız denemenin ardından İsveç Kralı’nın emriyle 1621 yılında Göteborg kurulmuştur. İsveç Kralı’nın şehir planlamacıları Göteborg’un planlarını çizerken Jakarta’yı örnek almışlardır.

21 İLÇELİ ŞEHİR

Göteborg şehri halk tarafından seçilen bir vali ile yönetilir. Dört yılda bir seçilen 81 üyeli konseyin atadığı ve başkanlığını valinin yaptığı 13 kişilik yönetim kurulu tarafından idare edilir. Göteborg 21 ilçeye ayrılmıştır: Askim, Backa, Bergsjön, Biskopsgården, Centre, Frölunda, Gunnared, Härlanda, Högsbo, Kortedala, Kärra-Rödbo, Linnéstaden, Lundby Lärjedalen, Majorna, Styrsö, Torslanda, Tuve-Säve, Tynnered, Älvsborg, Örgryte ilçeleri arasında yer almaktadır.

KATTEGAT KÖRFEZİ

Göteborg2Göteborg şehri, İsveç’in Kuzey Denizi’ne bakan batı kıyısındaki Kattegat Körfezi’nde yer almaktadır. Gulf Stream akıntısı sebebiyle iklimi, İskandinavya bölgesindeki diğer şehirlere göre daha yağışlı ve yumuşaktır. Göteborg, Göta Alv Nehri’nin ve Göta Kanalı’nın denizle buluştuğu noktada konuşlanmıştır. Göteborg Adaları, içinde bulunduğu Bohus Bölgesi’nde tipik olduğu üzere kayalık bölgelerden ve uçurumlardan oluşmuş sert bir araziye sahiptir. Diğer yandan ulaşım konusunda Göteborg şehrinin iki havaalanı vardır; daha büyük olan Landvetter Havaalanı ve Göteborg Şehir Havaalanı. Landvetter Havaalanı şehrin 20 km. doğusundadır. Göteborg’dan Oslo ve Kopenhag’a trenle, Kiel ve Newcastle’a feribotla ulaşılabilir. Göteborg şehrinin 150 kilometrelik tramvay hattı, Avrupa’daki emsallerinin en uzunudur.

ÇOK SAYIDA GÖÇMEN YAŞAMAKTA

Göteborg, İsveç’in diğer büyük şehirlerinde olduğu gibi çok sayıda göçmen barındırmaktadır. 2005 yılında yapılan bir araştırmada, Göteborg’da 93.965 göçmen olduğu ortaya çıkmıştır. Bu göçmenlerin % 50’si İran’dan, % 45’i Finlandiya’dan gelmiştir. İran ve diğer Ortadoğu ülkeleri ile Yugoslavya’dan gelen göçmenlerin şehrin uzak banliyölerine yerleştirilmeleri, göçmenleri topluma entegre etmekle görevli devlet kuruluşunun (Integrationsverket) eleştirilmesine sebep olmaktadır.

LİMAN KENTİ

Coğrafi konumu dolayısıyla avantajları bulunan Göteborg şehri, İskandinavya’nın en büyük limanına sahiptir. Uluslararası ticaret yüzyıllardır şehir için büyük geçim kaynağı olmuştur. Şehirdeki endüstri ve hizmet sektörlerinin gelişmesi Volvo ve Ericsson gibi büyük şirketlerin yer almalarıyla hızlanmıştır. Göteborg’da ayrıca yüksek teknoloji şirketleri ve yazılım şirketleri de konuşlanmıştır. Bununla birlikte eğitim konusunda Göteborg 60.000 öğrencisiyle İskandinavya’nın en büyük üniversite şehridir. Göteburg’daki bu gelişme 19. yy.da şehrin ileri gelenlerinin üniversiteleri maddi açıdan desteklemeleriyle başlamıştır.

LİSEBERG PARKI

Göteborg, ticaret yolları üzerinde bulunduğu ve pek çok zengin sakini olduğu için yüzyıllardır kültürel bir merkez olmuştur. Şehrin en önemli eğlence merkezlerinden biri Liseberg parkıdır. Bu park, metal işçilerinin boş vakitlerinde yaptıkları çalışmalarla doludur. Göteborg Botanik Bahçesi Avrupa’nın en önemli botanik bahçelerinden birisi sayılmaktadır. Zengin tüccarlar ve fabrikatörlerin katkılarıyla yaptırılan kültür merkezlerinden bir diğeri de Röhss Müzesi’dir. Göteborg, canlı bir müzik dünyasına ev sahipliği yapar. Göteborg Senfoni Orkestrası, Ace of Base, In Flames gibi farklı müzik dallarından pek çok grup ve sanatçı sayılabilir. Her yıl düzenlenen Göteborg Film Festivali, İskandinavya’nın en büyük film festivalidir.

AVRUPA’NIN EN ÖNDE GELEN YEMEK MERKEZLERİNDEN BİRİ

Göteborg Kuzey Denizi’ne olan yakınlığı sayesinde pek çok deniz ürünleri restoranına sahiptir. Göteborg’daki dört restoran (28, Basement, Fond and Sjömagasinet) dünya çapında üne sahiptir. Dünyanın en ünlü şeflerinden bazılarına ev sahipliği yapan Göteborg, İsveç’in kişi başına en çok kafe olan şehridir. Göteborg’un yerel ürünü olan taze balığın alınabileceği en ünlü yer Feskekôrka’dır. Göteborg’un gece hayatı Kungsportsavenyn Caddesi’nde toplanmıştır. İki kilometre uzunluğundaki caddede farklı zevklere hitap eden eğlence mekânları sıralanmıştır. En iyi kalite malzemeler, iyi is ilişkileri ve en yeni İsveç yemekleri konusunda becerikli ve aynı zamanda üretici şefler. Bunlar Göteborg’un Avrupa’nın en önde gelen yemek merkezlerinden biri olmasının nedenlerinden sadece bazıları. Göteborg’un deniz kenarında olması bol miktarda taze balık bulunmasına sebep oluyor. Deniz ürünlerinin Kuzey Denizi’nin soğuk sularında daha yavaş olgunlaşması ise kalitenin artmasına yol açıyor. Organik sebzeler vb. yerli üretim en üst kalite taze malzemeler yemek deneyimini tamamlayan unsurlar. Çevredeki ödül kazanmış şeflerin her biri kaliteli yerli üretim malzemelerin menülerinin lezizliğine önemli derecede katkısı olduğunun üstünde duruyor. 21. yüzyıl İsveç mutfağı geleneksel İskandinav mutfağı ve dünyanın her yanından yeni tat ve fikirlerin birleşimi olarak tarif edilebilir.

GÖTEBORG HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Göteborg İsveç’in ikinci ve İskandinavya’nın dördüncü büyük şehridir. Ayni zamanda 60.000 üniversite öğrencisiyle İskandinavya’nın en çok öğrenci barındıran kentidir. 2005 yılı istatistiklerine göre; Göteborg’da 93.965 göçmen vardır. Bu göçmenlerin %50’si İran’dan, % 45’i Finlandiya’dan gelmiştir. Göteborg hava kirliliği açısından İsveç’in birinci şehridir. Göteborg İsveç Kralı’nın emriyle 1621 yılında kurulmuştur. İsveç Kralı’nın şehir planlamacıları Göteborg’un planlarını çizerken Jakarta’yı örnek almışlardır. Göteborg şehri halk tarafından seçilen bir vali ile yönetilir. Her yıl düzenlenen Göteborg Film Festivali, İskandinavya’nın en büyük film festivalidir. Göteborg Botanik Bahçesi Avrupa’nın en önemli botanik bahçelerinden birisi sayılmaktadır.

ETKİNLİKLER KENTİ

Göteborg3Etkinliklerin Kenti geçtiğimiz 20 senede Göteborg önemli spor, eğlence ve kültür etkinliklerinin gerçekleştirildiği yer olarak adını duyurdu. Göteborg’un büyük sahneleri, sadık izleyicileri ve dikkatle tasarlanan stratejisi şehri etkinlikler için aranan yer haline getirdi. Büyük bir olay olduğunda tüm şehir eğlenceye ortak oluyor. Avenyn’den çok uzakta bulunmayan etkinlikler bölgesinde Liseberg Eglence Parki, Isveç Sergi ve Kongre Merkezi (Svenska Mässan), Scandinavium Arena, Ullevi Stadyumu, Universeum Bilim ve Araştırma Merkezi, ve Dünya Kültürleri Müzesi bulunuyor. Bu bölgeye her yıl toplam 6,5 milyon milyon ziyaretçi geliyor. Tüm müze, tiyatro, mağaza, restaurant, ve oteller yürüme mesafesinde.

KUZEY AVRUPA’NIN EN GÜZEL BOTANİK BAHÇELERİ

Liseberg Eglence Parki, kasım ortası başlayan popüler Christmas Market’i da kapsayan senelik üç milyon ziyaretçisiyle Isveç’teki en popüler turistik yer. Paddan tekneleri eski kale hendegi, kanal, liman ve daha pek çok turistik yeri görmek için farklı bir seçenek sağlıyor. Mayıs’tan Ekim’e kadar düzenlenen tekne gezisi yaklaşık 50 dakika sürüyor. Tekneler Kungsportsplatsen’den kalkıyor. Kültürel yönden tanınmış 19’uncu yüzyıldan kalma eski bir kasaba olan Haga arnavut kaldırımlı sokaklara ve kendine özgü bir katı tas iki katı ahşaptan yapılma üç katlı bir inşaa stiline sahip. Burada çok sayıda kafe, ikinci el eşya mağazası ve el isleri bulabileceğiniz mağaza var. Göteborg’da görülmeye değer birçok park var. Bunların en ünlüsü eski hendeğin yanı sıra kurulu 19’uncu yüzyıldan kalma Göteborg Bahçeler Topluluğu (Trädgårdsföreningen). Göteborg Botanik Bahçesi (Botaniska Trädgården) Kuzey Avrupa’nın en büyük ve en güzel olduğu söylenen botanik bahçelerinden biri. Göteborg Pasosu (Göteborg Pass) şehri yaşamak için en iyi yol. Bu paso birçok turistik yer ve müzeye ücretsiz giriş yanında ücretsiz park ile tramvay, otobüs, ve feribotlarla ücretsiz toplu taşıma sağlıyor.

TASARIM, MOBİLYA VE ELİŞİ

Göteborg beş dakika yürüme mesafesinde bulunan beş yüz mağazası ile son derece canlı bir alışveriş şehri. Burada, modern büyük mağazalar ve kendine özgü mağazaların, yaya alanlarının, galeri ve oyun salonlarının toplandığı son derece eğlenceli bir alan elinizin altında. İsveç’in önde gelen alışveriş merkezi Nordstan 150 özgün veya zincire mağazayı bir çatı altında topluyor. Burada sanat ve el isi sergileri, moda gösterileri ve farklı etkinlikler de düzenleniyor. Nordstan’in hemen dışında, içinde Fredsgatan, Kungsgatan, ve Korsgatan yaya bölgeleri ile birçok alışveriş ve oyun merkezinin bulunduğu üç kilometrelik bir alışveriş bölgesi başlıyor. Vallgraven’ in (Eski Hendek) içi Göteborg’da mağazaların en yoğun bulunduğu bölge. Vallgatan ve Magasinsgatan çevresinde birçok tasarım, mobilya, elişi mağazalarının yanında restaurant ve kafeler bulunuyor. Kungstorget, Saluhallen’i de bulabileceğiniz capcanlı bir meydan. 1889’da açılan bu mekan mimari yapısı ve çok çeşitli kabuklu deniz ürünleri, meyve, sebze, peynir ve pişmiş et ürünleriyle çok özel bir deneyim sunuyor. Feskekörkan kanalin biraz daha ilerisinde batıda yer alıyor. Dini mimarisi ve yüksek kalite taze balık ve kabuklu deniz ürünleriyle öne çıkıyor. Ana cadde Kungsportsavenyen -the Avenue- ve çevresindeki alan seçkin moda mağazaları ve sanat galerilerine ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir