Dev Japon Fabrikası Yükseliyor

cinfabrikaTürk-Japon ortaklığıyla Çankırı’ya kurulan 516 milyon dolarlık lastik fabrikasının yüzde 99’u tamamlandı.

Japan Sumitomo Rubber Industries ve Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik AŞ’nin 516 milyon dolarlık yatırımıyla inşaatına başlanan fabrika, tamamlanma aşamasına geldi. Fabrika inşaatında inceleme yapan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.

Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) Türkiye’nin en hızlı kurulan OSB’si olduğunu ifade eden Özcan, “Altyapı çalışmaları devam ederken inşaatlar da sürüyor. Bu OSB, Türkiye’de örnek. Asayişle ilgili tedbirler de alınıyor. OSB alanında bir jandarma yeri tahsis ettik. Onunla ilgili OSB büyürken bir jandarma binası da inşa edilecek. Hep söylüyorum, ‘Çankırı dualı kent’ diye. Aralık ayındayız ve inşaat devam ediyor. Hava müsaade ediyor buna” diye konuştu.

Özcan, kurulan sanayi bölgesinin ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Sumitomo Rubber AKO Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Norifumi Fujimato da şirkette çalışan kişi sayısının 223’e ulaştığını kaydetti. Çankırı’da bu yatırımı yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Fujimato, “Birlikte çalıştığımız insanlar bize çok sıcak davranıyor. Çok güzel şeyler yapıyoruz burada. Çankırı insanına katkı sağlamak için Japonca kursu açtık. İlk ders olmasına rağmen 200 kişi bu kursa katıldı” şeklinde konuştu.

AKO Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Proje Müdürü Serhat Köstekli de bölgede lastik fabrikası 1 yıldır çalıştıklarını ifade ederek, “Yapılarımızın hemen hemen yüzde 99’u ayakta. Bir uçta binaların yapımı, diğer uçta da makinelerin montajı devam ediyor. Birinci etap kapsamında 5 büyük parça binamız var. Kaba inşaat faaliyetlerimizi neredeyse tamamen bitirdik. 1 Nisan’da deneme üretimine geçmek istiyoruz. İlk lastiğimizi 1 Nisan’da üreteceğiz. 1 Temmuz’da da satışa süreceğimiz lastikleri üretmeye başlayacağız” diye konuştu.

Köstekli, çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini sözlerine ekledi.