Borusan Mannesmann, ABD’de Alanında İlk 5 Üreticiden Biri Olmayı Hedefliyor

borusanBorusan Mannesmann’ın ABD’nin Houston kentinde petrol ve doğal gaz sondaj boruları üretmek için kurduğu fabrikada ilk yılında 130 milyon ABD doları ciro elde edildi. Borusan Mannesmann dünyanın en rekabetçi pazarlarından biri olan ABD’de alanında en büyük ilk 5 üreticiden biri olmayı hedefliyor.

Borusan Mannesmann’ın dünyanın en büyük kaya gazı pazarı olan ABD’de petrol ve doğal gaz sondaj boruları üretmek üzere kurduğu Houston / Teksas fabrikasında ilk yılında 130 milyon ABD doları ciro elde edildi. İnşaatı planlanandan önce tamamlanan ve üretime başlayan tesisin güçlü performansı doğrultusunda; bu alanda faaliyet gösteren büyük üreticiler arasında Borusan Mannesmann şimdi ilk 5’in arasına girmeyi hedefliyor.

En ileri teknolojilere sahip üretim tesisleri

Borusan Mannesmann’ın Türkiye’nin global oyuncusu olma vizyonunu gerçekleştirmek yönünde önemli bir adım olan Houston / Teksas’daki fabrikası 150 milyon ABD doları tutarında yatırımla kuruldu. Sektörünün en ileri teknolojileri ile donatılan tesislerde, petrol ve kaya gazı çıkarma işlemi için çok özel ve yüksek kaliteli borular üretiliyor.

Fabrikada 4 tesis bulunuyor: Boru Üretim Holü, Isıl İşlem Tesisi, Muayene Tesisi ve Diş Açma Tesisi. Bu tesisler için farklı ülkelerden 13 ayrı tedarikçiden makine satın alındı ve bunların her biri kurularak devreye sokuldu. Büyük koordinasyon ve emek gerektiren bu işlemlerin bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanması ve fabrikanın üretime geçmesi sektör temsilcileri ve uzmanlar tarafından büyük başarı olarak değerlendiriliyor.

Temeli 2013’ün Nisan ayında atılan fabrika, 2014 yılı Nisan ayında üretime başladı. Tam kapasiteye geçildiğinde tesislerde yılda 300.000 ton üretim yapılacak ve 300 kişi istihdam edilecek. Halen Houston / Texas fabrikasında 7’si mavi yakalı 14 Türk olmak üzere, toplam 232 çalışan bulunuyor.

Agah Uğur: “İlk 5 arasında yer almayı hedefliyoruz”

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur ABD yatırımını değerlendirirken şunları söyledi: “Borusan Mannesmann bu hamlesi ile ihracat pazarlarına hizmet veren yerel bir üretici olmaktan çıkarak dünyanın en rekabetçi pazarlarında varlığını kanıtlamış, küresel bir şirket olmaya bir adım daha yaklaştı. 2001 yılında İtalya Vobarno’da yaptığımız ilk yurtdışı yatırımımız sonrasında bu kez çok daha kapsamlı ve sıfırdan kurulan bu fabrika, 70. kuruluş yıldönümümüzde başlı başına bir milattır. Borusan Mannesmann yakın zamanda ABD’de bu tür özel boruları üreten 5 büyük şirketten biri olacaktır. Cirosunun %70’ini Türkiye dışı satışlardan elde eden bir Borusan Mannesmann hedefi artık çok uzağımızda değil.”

Borusan Mannesmann İcra Kurulu Başkanı Semih Özmen ise şöyle konuştu: “Kaya gazının dünya enerji sektöründeki ağırlığı hızla artıyor ve ABD bu alandaki en büyük pazarı oluşturuyor. Biz daha önce ihracatımızın %40’ını ABD’ye yapıyorduk. Şimdi çok daha ileri bir aşamaya ulaştık. Çok kısa bir sürede bu pazarda yerli bir üretici olmayı, kalitemiz ve teknolojimizle sektörün dikkatini çekmeyi başardık. Amerikan çelik sektörünün saygın yayınlarından American Metal Market’in şirketimizi teknoloji kullanımı dalında 1.’lik ödülüne layık görmesi de bunun bir kanıtı. Bu başarıda payı olan tüm çalışma arkadaşlarımı yürekten kutlarım. Borusan Mannesmann global hedeflerine sağlam adımlarla ilerlemeye devam edecek.”

ABD pazarı Borusan Mannesmann’ın yabancısı değil

Borusan Mannesmann’ın ABD pazarı ile ilişkisi 25 sene öncesine dayanıyor. Kuzey Amerika pazarına ilk ihracatını 1990’lı yıllarda su borularıyla yapan şirket aynı dönemde petrol ve doğal gaz sondaj borularının ihracatına da başlıyor. Daha sonra 2000’li yıllarda ise, bir diğer katma değerli ürün gamı olan büyük çaplı petrol ve gaz  hat borusu ihracatıyla ABD altyapı proje pazarına hızlı bir giriş yapıyor. Bu dönemde; bu pazara toplam ihracat rakamı ortalama 100 milyon ABD Doları seviyesine yükseliyor.

Borusan Mannesmann’ın Houston/Teksas fabrikasını kurma kararı aldığı 2013 yılı arifesinde ise kaya gazı ve petrolündeki yükselen pazar trendine bağlı olarak bu ihracat hacmi 200 milyon ABD Doları seviyelerine çıktı. Borusan Mannesmann bu noktadan sonra yerel bir üretici olarak faaliyet göstereceği bu pazarda satış hacmini kalıcı ve sürdürülebilir bir biçimde artırmayı hedefliyor.