Borusan Mannesmann ABD’de 152 Milyon Dolarlık Yeni Bir İhale Kazandı

borusan1Geçtiğimiz Aralık ayında, ABD’nin Teksas eyaletinde inşa edilecek olan 130 milyon dolarlık gaz boru hattı projesinin ihalesini kazanan Borusan Mannesmann; bu büyük başarısının ardından bu kez de 321 kilometrelik yeni bir projeye imza atacağını duyurdu. Borusan Mannesmann’ın kazandığı 152 milyon dolarlık yeni ihale kapsamında ABD’nin Pensilvanya eyaletinde inşa edilecek doğal gaz boru hattından geçecek gaz, 7 milyon evin ihtiyacını karşılayacak.

Çelik boruda uluslararası oyuncu olma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Borusan Mannesmann, ABD enerji hat boruları pazarında yeni ve önemli bir başarıya daha imza attı. Borusan Mannesmann’ın kazandığı 152 milyon dolarlık yeni ihale kapsamında ABD’nin Pensilvanya eyaletinde inşa edilecek doğal gaz boru hattından geçecek gaz, 7 milyon evin ihtiyacını karşılayacak.

Toplam proje uzunluğu 321 km olan proje, tonajı bakımından bugüne kadar Borusan Mannesmann’ın ABD’den aldığı en büyük proje olacak. Çapları 76,2 cm ve 106,7 cm olan borular, Borusan Mannesmann’ın Gemlik’teki Spiral Kaynaklı Boru üretim tesislerinde üretilecek. İleri teknolojisi ile Türkiye’de tek, dünyada ise en gelişmiş 5 fabrikadan biri olan Gemlik’teki Borusan fabrikasında çift kademeli kaynak teknolojisi ile üretim yapılacak. Üretimine 2015’in son çeyreğinde başlanacak olan borular Borusan Gemlik Limanı’ndan gemiye yüklenerek doğrudan ABD’nin Philadelphia limanına sevk edilecek oradan da kara yoluyla Pensilvanya’ya taşınacak. Projenin tüm sevkiyatlarının 2016 yılının Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.

İhalenin kazanılması ile ilgili bir açıklama yapan Borusan Mannesmann İcra Kurulu Başkanı Semih Özmen şunları söyledi: “Borusan Mannesmann olarak her geçen gün yeni bir adım atıyoruz. Bu başarılar Borusan Mannesmann çalışanları olarak hepimize büyük gurur veriyor. ABD ve dünya pazarında benzer başarılar kazanmaya devam edeceğiz. 2007 yılında Elba Express projesi ile bu pazara güçlü bir giriş yapmıştık. O dönemden beri, farklı müşterilerden kazandığımız ihalelerle bu pazardaki başarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz Aralık ayında sizlere yine ABD’de kazandığımız bir boru hattı borusanprojesinin duyurusunu yapmıştım. Bugün yüksek bedelli bir ihale daha almış olmak, ABD pazarının Borusan’a olan güvenini gösteriyor. Aldığımız bu yeni proje;  son 6 ay içinde ihalesini kazandığımız TANAP Gaz Boru Hattı projesi ile Teksas, ABD’deki doğal gaz boru hattı projesinin ardından üst üste imza attığımız üçüncü uluslararası proje olacak. Bugüne dek gerçekleştirdiğimiz büyük boru hattı projelerinde elde ettiğimiz uluslararası referanslar, tecrübeli proje yönetim ekibimiz ve de tabii ki üretim yetkinliğimiz, sadece Türkiye ve Avrupa’da değil aynı zamanda Amerika’da boru hattı projelerinde tercih edilen bir tedarikçi olmamızı sağlıyor.”

Borusan Mannesmann; ABD’nin önde gelen boru hattı operatörlerinin Türkiye’de üretim yapan tek tedarikçisi konumunda bulunuyor.