Borusan, 5 Yıllık Stratejik Planını Açıkladı

borusannBorusan Holding CEO’su Agah Uğur, Holding’in 2014 rakamları, 2015 beklentilerini ve 5 yıllık stratejik planlarını açıkladı. Uğur, bu yıl konsolide cirosunu dolar bazında yüzde 5, faaliyet kârını yüzde 10 artırmayı, yatırımları ise 417 milyon dolara yükseltmeyi hedeflediklerini, beş yıllık stratejik hedefinin en az 6.5 milyar dolar ciroya ulaşmak olduğunu ve 2019 yılı sonuna kadar 2 milyar dolar yatırım yapmayı öngördüklerini belirtti.

Borusan’ın 5 yıllık stratejik planı, 9. Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı’nda paylaşıldı. Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Holding’in 2014 rakamları, 2015 beklentilerini ve 5 yıllık stratejik planlarını açıkladı. Uğur, bu yıl konsolide cirosunu dolar bazında yüzde 5, faaliyet kârını yüzde 10 artırmayı, yatırımları ise 417 milyon dolara yükseltmeyi hedeflediklerini, beş yıllık stratejik hedefinin en az 6.5 milyar dolar ciroya ulaşmak olduğunu ve 2019 yılı sonuna kadar 2 milyar dolar yatırım yapmayı öngördüklerini belirtti. Agah Uğur, toplantıda 2014 yılı konsolide cirosunun 4,5 milyar dolara, faaliyet karının 328 milyon dolara ve çalışan sayısının 7 bin 600’e çıktığı açıklayarak “2014 yılında 322 milyon dolar yatırım yapan Borusan Grubu, 2015 yılında dolar bazında konsolide cirosunu yüzde 5, faaliyet karını yüzde 10 artırmayı hedefliyor. 2015 yılında 417 milyon dolarlık yatırım planı ile büyümeye hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

Rusya’da Satın Alma

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Grubun önemli büyük şirketlerinden Borusan Makina ve Güç Sistemleri tarafından Rusya’nın Uzak Doğu bölgesinde, yeni bir Caterpillar distribütörlüğü satın aldığını açıklayarak “Borusan Makina ve Güç Sistemleri (BMGS) şirketleri, Caterpillar’ın Rusya’nın Uzak Doğu bölge temsilciliğini ABD’li Tiger Machinery şirketinden satın aldı. 2014 yılında toplam 120 milyon dolar ciro elde etmiş olan şirketin, 400’ü aşkın çalışanı bulunuyor. Rusya’nın Uzak Doğu Bölgesi, dünyanın en büyük ekonomileri olan Çin ve Japonya’ya komşu. Hızlı büyüme fırsatları olan bu bölgede altyapı ve inşaat, petrol ve doğal gaz, madencilik ve ormancılık sektörlerine önemli yatırımlar yapılıyor. Enerji ve ulaştırma sektörlerinin gündeminde de mega projeler bulunuyor. Rusya’daki yatırımını yaşanılan sıkıntılardan çok fazla etkilenmeyeceğini düşünüyoruz. 40-50 yıldır Caterpillar distribütörlüğü yapan şirketler var. Bunu alan tutuyor böyle bir fırsatı kaçırmak istemedik. Üzerinde bir sene düşündük ve hesaplar yaptık, kısa vadede riskler olabilir fakat biz bu riskleri iyi yönetebileceğimizi düşünüyoruz. Çok büyük bir problem olacağını düşünmüyoruz. Borusan’ın, 3 kıtada 11 ülkede faaliyetleri bulunuyor. Borusan Grubu, artık merkezi Türkiye’de ama ufku global olan bir sanayi ve hizmetler grubudur” ifadelerini kullandı.

2014 yılında ABD’nin Teksas Eyaleti’nin Houston kentinde kaya gazı sondaj boruları üretmek üzere kurdukları üretim tesisini toplam 232 çalışan ile faaliyete geçirdiklerini ve ilk yılda 130 milyon dolar ciro elde ettiklerini hatırlatan Uğur, bu doğrultuda 2015’in petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı zor bir yıl olacağını ancak uzun vadede doğru bir yatırım yapıldığından emin olduklarını söyledi.

Stratejik Hedefler

2014 yılının gerek dünya ekonomisi gerekse Türkiye için çok hareketli bir yıl olduğuna dikkat çeken Borusan CEO’su Agah Uğur, jeopolitik ve makroekonomik risklerin arttığı ve ekonominin yüzde 2,9 büyüdüğü bu yılda, otomotivde rekor satışa imza attıklarını, TANAP, 3’üncü Havalimanı gibi Türkiye’nin gündemindeki önemli projelere ürün ve ekipman tedariki sağladıklarını, Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar enerjisi yatırımını tamamlamak üzere olduklarını belirterek, Borusan Grubu olarak, bir önceki yıla göre konsolide cirolarını yüzde 9 büyüttüklerinin altını çizdi, gelirlerinin yüzde 25’ini ise yurtdışı satışlardan elde ettiklerini söyledi. Bir tanesi TANAP olmak üzere 6 proje aldıklarını belirten Uğur bu projelerden ikisinin ABD’de olduğunu ve TANAP’tan daha büyük olduklarını belirtti.

Faaliyet gösterdikleri pazarlardaki olumsuz gelişmelere rağmen, brüt kârlılıklarını korumayı başardıklarını ifade eden Uğur, 2014 yılında faaliyet kârlarının 328 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Borusan’ın 2019 yılı stratejisi ve gelecek vizyonu kapsamında iki çok önemli odağı olduğunu belirten CEO Agah Uğur, bunları “Hedef pazarlarda yerel bir oyuncu olarak global ve geliştirdiği fark oluşturan yeni ürün, hizmet ve iş modelleri ile inovatif bir kurum olmak” olarak açıkladı. Uğur, 5 yıllık Stratejik Plan hedefinin, Grubun en az 6.5 milyar dolar ciroya ulaşması olduğunu, 2019 yılı sonuna kadar ise 2 milyar dolar yatırım yapmayı öngördüklerini söyledi.

Kur Etkileri

Gazetcilerin sorularını yanıtlayan Uğur, kurun ekonomi için önemini vurgulayarak “Kur talep ile ilgili daha büyük bir barometre faize göre. Faiz yüksek olduğunda talep dramatik olmuyor. Ama kur yüksek olunca talep altüst oluyor, duruyor. Talebin durması da bizi daha çok endişelendiriyor” dedi.

Uğur, “Doların bilançolar ile ilgili bir yanı var. Çok borçlu olanlar, TL geliri olup da dolardan borçlananlar çok zorlanacak. Bizim bu anlamda artılarımız var. Biz epeydir konsolide edilmiş mali tablo ortaya koyuyoruz. Bizden daha sonra başladı, diğer büyük şirketler buna. Bizim için dolar önemli. Çelik sektöründe dolar ve Euro önemli. Caterpillar dolardan ürün veriyordu, 5-6 sene evvel Euro’ya geçti. Naturel hedge diye bir kavram var. Yani dolar alıp dolar satmak, Euro alıp Euro satmak gibi. Biz bunu yapıyoruz. Naturel hedge yapıyor, artı bilançolarımızı iyi yönetiyoruz. Şu an 3,5 milyar dolar bilanço büyüklüğümüz var. Bilançoyu iyi yönetiyoruz. Bilançoda oynamalardan endişeli değiliz. Türkiye’de kur talebin büyük bir barometresi faize göre. Faiz, yüksek olunca talep dramatik düşmüyor. Ama kur, yüksek olunca ve kontrol edilemez olunca talep duruyor. Burada talebin durması bizi daha çok endişelendiriyor. Biz kimi sektörlerde büyük firmalar ile irtibatlıyız ama her sektörde öyle değil. Caterpillar ile ilgili faaliyetlerde küçük müteahhitlerle irtibatlıyız, inşaat sektöründe doğabilecek problem bizi dalga dalga etkileyebilir. Tabii biz yapacaklarımızı yapıyor, bilançolarımızı yönetiyoruz ama zor” ifadelerini kullandı.

Uğur, kriz beklemediklerini belirterek, “Daha karlı olduğumuz yıllar olmuştu ama iyi bir planlama ile memnuniyet sınırları içerisinde bir yıl geçirdik” dedi.

ABD’deki kaya gazı sektörünün küçüldüğünü belirten Agah Uğur, tesislerinin Amerika’da teknoloji ödülü aldığını belirterek, “Her şeyin alt üst olduğu bir dönemde en iyi olana kazanacak. Biz de bu konuda iddialıyız. ABD’de iyi siparişler aldık ve bu sıkıntılı dönemde bu avantajı yaşıyoruz” dedi.

Seçimin Ekonomiye Etkileri

Seçimin ekonomiye etkileri ilgili soruya Uğur, Türkiye’de ekonominin artık siyasete eskisi kadar bağımlı olmadığını, Türiye’nin artık bu çizgiyi geçtiğini belirterek “Tabii kolay bir dönemden geçmiyoruz şuan zaten hassas bir dönemdeyiz. Yani dörtnala giden ekonomi seçim sonrası küçülecek, altüst olacak gibi bir durum yok. Seçimin ekonomiyi daha da olumsuz etkileyeceği kanaatinde değilim” dedi.

Halka Arz

Halka arz ile ilgili olarak Agah Uğur, “Hissedar aile Holding olarak bir halka arzı düşünmüyor. Şirket bazında ise öyle bir durumun söz konusu olabilmesi için ancak çok büyük bir satın alma olması lazım” ifadelerini kullandı.

6 Kuluçka Şirket

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Borusan’ın yeni ürün, hizmet ve iş modelleri geliştirme faaliyetlerine son 3 yıldır önemli yatırımlar yaptığını belirterek, “Son 3 yılda her yıl, yeni inovasyon fikir ve projeleri için 5 milyon dolar bütçe ayıran Borusan, 2015 yılında ise buna ilaveten yeni kurulan kuluçka şirketlerine 30 milyon dolar ve ortak Ar-Ge Merkezi’ne ise 6 milyon dolar bütçe ayırdı. 2013 yılında oluşturulan özel çalışma ekipleri ile bugüne kadar toplam 35 farklı iş fırsatı değerlendirildi. Bunların içinden 6 tanesi ‘kuluçka şirket’ aşamasına getirildi. 2013 yılında taşımacılık sektörüne özel bir pazar platformu oluşturan ETA, 2014 yılında ise hızlı ve güvenli bireysel ikinci el otomobil satışı için online bir platform olan Otomax ile yeni girişimlerimizi açıklamıştık. Yeni bir girişimimizi de bu yılbaşı itibarıyla pazara sunduk. ‘Bukoli’ adını verdiğimiz bu girişim online alışverişlere alternatif kargo teslimatı hizmeti sunuyor. Tüketicilerin evde olduğu saatler teslimata uymadığı ya da iş yerinde teslim almanın sorun olduğu durumlarda Bukoli kargonun yakındaki bir esnafa teslim edilmesini sağlıyor. Böylece hem tüketiciye özel çözüm sunarken hem de esnafa yeni iş ve müşteri potansiyeli kazandırmış oluyor. Şu an pilot uygulamayla İstanbul’da 15 ilçeye hizmet veren Bukoli hizmet alanını hızla yaygınlaştıracak. Ayrıca yine bu yılbaşında grubumuzun yeni teknoloji geliştirme çalışmalarını hızlandırmak için ortak bir Ar-Ge Merkezi kurduk. Bu süre zarfında aynı zamanda, üniversitelerle işbirliklerimizi arttırmaya yönelik adımlar atarak; üniversitenin kaynaklarına, veri havuzlarına ve akademisyenlere yakın olmak amacıyla İTÜ Arı Teknokent’te yerimizi aldık” dedi.

Borusan Neşe Fabrikası

Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri alanında, 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ile çocuklarının bakımı nedeniyle çalışma imkânı bulamayan kadınlara yönelik başlatılan “Annemin İşi Benim Geleceğim” projesi ilk meyvelerini 2014 yılında vermeye başladığını belirten Uğur, “Proje kapsamında, “Borusan Neşe Fabrikası” olarak adlandırılan kreş ve gündüz bakım evlerinin ilki 2014 Temmuz ayında Adıyaman’da, ikincisini ise Kasım ayında Afyonkarahisar’da açıldı. Geçen yıl aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri’ne imza atan kuruluşlar arasında yer alan Borusan aldığı davet üzerine Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri Liderlik Grubu’na seçilen ilk Türk şirketi oldu” ifadelerini kullandı.

Bifo Turneleri

Agah Uğur, 2013-2014 sezonunda Sascha Goetzel yönetiminde BBC Proms’da verdiği konserle uluslararası müzik basının dikkatini çeken ve saygın yayınların övgü dolu eleştirilerini alan BİFO’nun 2015-2016 sezonunda Avrupa turnesine çıkacağını açıkladı.