Aksa Akrilik ve Ak-Kim Kimya, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde yer aldı

akkimAkkök Holding’e bağlı, dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik ve Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticilerinden Ak-Kim Kimya, geçen yıla kıyasla yükselerek, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2014 yılı araştırması sonucunda listede yerini aldı. İSO 500 2014 yılı araştırması sonuçları, Türkiye ekonomisini yansıtan bir araştırma olması nedeniyle Türkiye’de faaliyet gösteren şirketler için büyük önem taşıyor.

Dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, 2014 yılında gerçekleştirdiği 2.066.006.094 TL tutarındaki üretimden net satışı ile listenin 35. sırasında yer aldı. Aksa Akrilik geçen sene gerçekleştirilen, 38. sırada yer aldığı araştırmaya göre 3 basamak yükseliş gösterdi.

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticilerinden Ak-Kim Kimya ise elde ettiği 308.667.616 TL tutarındaki üretimden net satışı ile 332. sıradan listeye giriş yaptı. 2013 yılında 351. sırada yer alan Ak-Kim Kimya, bu seneki araştırma sonuçlarında 332. sırada yer alarak 19 basamak yükseldi.

ISO tarafından gerçekleştirilen araştırma, 1968 yılında 100 Büyük Sanayi Kuruluşu olarak başlamış ve bugün Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışması haline geldi. Araştırma kapsamında, finansal oranlar, kaynak yapısı, karlılık oranları, ekonomik karlılık, varlık devir hızları, net katma değerinin faktör gelirleri (fonksiyonel) dağılımı, üretim faaliyeti dışı gelirler, istihdam ve brüt katma değer dağılımı ile işgücü verimliliği konularında çeşitli değerlendirmeler yapılıyor.

Yurtiçi olduğu gibi yurtdışında da yoğun ilgi ile karşılanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”, Türk sanayinin gelişimine ve geleceğe yönelik yol haritasının belirlenmesine önemli katkılar sağlıyor.