“Akdeniz’e dökülen suları Konya ovası’na akıtacağız”

"Akdeniz'e dökülen suları Konya ovası'na akıtacağız"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinop’ta tamamlanan 5 tesis ile Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yurt genelinde tamamladığı 7 tesisin toplu açılışını yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinop’ta tamamlanan 5 tesis ile Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yurt genelinde tamamladığı 7 tesisin toplu açılışını yaptı

Türkiye’nin birçok yerini gezerek toplu açılışlar yaptıklarını kaydeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim için aslolan millettir ve millete hizmet etmektir. Ülkemizin kalkınması için çalışmak, çabalamaktır. Çünkü esas olan millettir. Çünkü söz milletindir. Çünkü karar milletindir. Millete yüzünü dönenin, millete de dünyaya da ülkeye de söyleyecek sözü yoktur. Millete sırtını dönenin hizmet diye, gayret diye, vatan, memleket diye bir derdi de yoktur. Şehir şehir, belde belde, köy köy geziyor, ülkenin eksiğini, gediğini gidermek için gece gündüz çaba sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.

 TESİSLERİN DEVAMI GELECEK

 Türkiye’nin başını dik tutacak, Türk milletini dünyanın en mutlu, en müreffeh toplumu haline getirme mücadelesi verdiklerini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; ” Karadeniz sahil yolunda bu dağları nasıl deldik? Nasıl Samsun’dan Sarp’a kadar o dağlar delindi? Göreve geldiğimizde yüzde 35’i yapılan, 546 kilometrelik yolun yüzde 65’ini 4.5 yıla sığdırdık. Mesele bu. Bu bir aşk ister. Gönül işi bu. Biz şimdi de işimize bakıyoruz. Hizmete talip olduysak, bugün de aynı şekilde işimizin takipçisiyiz. Biz, Türkiye’nin başını dik tutacak, Türk milletini dünyanın en mutlu, en müreffeh toplumu haline getirme mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız. Milletimizle birlikte çıktığımız bu yolculuğu yine milletimizle beraber devam ettireceğiz. Bu güne kadar milletimize mahcup olmadık. Milletimizin başını eğecek bir iş yapmadık. Bu gün sadece Sinop’umuzun değil, Çanakkale’den Samsun’a, Ankara’dan Muğla ve Aydın’a kadar 7 farklı yerdeki DSİ tesislerinin, barajların açılışını yapıyoruz. Hepsine yetişmemiz mümkün olmadığı için buradayız. Bu yatırımların toplam bedeli 460 trilyon. Sulayacağı alan 23 bin 276 hektar” diye konuştu.

 “BAŞLADIĞIMIZ HER İŞİ BİTİRDİK”

Yapamayacakları hiç bir işin sözünü vermediklerini belirten Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Başladığımız her işi de bitirirdik. Sadece kendi başladıklarımızı değil, önceden başlanıp yarım kalmış işleri de süratle tamamladık. Aynı hız ve kararlılıkla hizmet yolculuğunu sürdüreceğiz. Hizmete susamış Türkiye’yi kana kana eserlere doyuruyoruz. İşte KÖYDES, bütün köyleri suya, kanalizasyona kavuşturdu. BELDES belediyeler. Kısa süre önce GAP’la ilgili yeni eylem planımızı açıkladık. 2012 yılına kadar yaklaşık 27 katrilyon harcamak suretiyle Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Konya Ovası ve bölgesel projeleri inşallah bitireceğiz. Türkiye’nin sulama, tarımsal ve enerji üretiminde adeta devrim yaşanacak bu 5 yıl içinde, Akdeniz’e dökülen suları Konya Ovası’na akıtacak 136 yıllık bir rüya olan ‘Mavi Tünel’ projesini hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan ve Bakanlar Veysel Eroğlu, Beşir Atalay, Binali Yıldırım ve Recep Akdağ tarafından, Sinop Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binası, Atatürk Devlet Hastanesi ek binası,Türkeli- Helaldı Balıkçı Barınağı ve KÖYDES Projesi kapsamında merkez Ahmetyeri-Erikli ve Lala grupları içme suyu tesisinin açılışı yapıldı. Ayrıca Erdoğan, Boyabat-Ömer- Bektaş- Eğlence – Kadınlı arazi toplulaştırması kapsamında vatandaşlara tapularını dağıtırken, TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 289 adet konutun anahtar teslimini yaptı. Toplu açılış kapsamında ülke genelinde DSİ tarafından yapımı tamamlanan Sinop-Erfelek Barajı, Ankara-Nallıhan Ozanköy Barajı, Denizli-Bayır Barajı, Aydın-Bozdoğan Ovası Sulama 1. Kısım, Çanakkale-Ayvacık Barajı, Çanakkale-Umurbey Barajı ve Samsun-Merkez Taflan Göleti’nin açılışı yapıldı.